START arrow PUBLIKACJE arrow DUSIOŁKI CO ONE SĄ W BIESZCZADACH
DUSIOŁKI CO ONE SĄ W BIESZCZADACH Drukuj Poleć znajomemu

Wydanie III rozszerzone
Rzeszów 2008
 

 

A było to tak. Pewnego dnia odwiedził mnie Jędrek Wasielewski-Połonina. Siedzieliśmy w kuchni przy flaszce jakiejś gorzałki, gdy nagle Jędrek ni z tego, ni z owego zaczął recytować wiersz Leśmiana o dusiołkach mazowieckich. I wtedy właśnie wpadliśmy na osobliwy koncept. W jakiś czas potem przy pierogach i piwie ja pisałem teksty, a Jędrek opatrywał je rysunkami. W ten oto prozaiczny sposób powołaliśmy do życia nasze bieszczadzkie dusiołki od wszelkiego złego i dobrego.

Oczywiście każdy z nas miał w tym swój osobisty interes. Jędrek załatwił dla siebie - Połoninka od mocnej głowy do wszelakich trunków, ja - Jasienia od szczęścia do dziewek. Obaj wyszliśmy na tym jak przysłowiowy Zabłocki na mydle, bo po każdym nadmiarze ma się kaca. Wtedy jednak, bawiąc się pomysłem, nie zdawaliśmy sobie sprawy, że dusiołki bieszczadzkie zrobią taką furorę.

Bo stały się one czymś w rodzaju bieszczadzkich talizmanów, które na ten czas w kiosku u Ryśka Szocińskiego w Cisnej można zakupić, bo tylko te u Ryśka sprzedawane mają certyfikat jakości i tylko one mogą spełnić nawet te najbardziej wyszukane czy najbardziej skryte pragnienia. Lecz zanim je zakupicie, posłuchajcie instrukcji obsługi, którą w sposób jak najbardziej czytelny on sam, czyli bard Bieszczadu, objaśni i tym samym ustrzeże Was od skutków ubocznych nazbyt nieodpowiedzialnego obchodzenia się z "patronami bieszczadzkiej magii".

"Dusiołki co one są w Bieszczadach" ukazały się w nakładach: Lesko 1990, Rzeszów 1991 i Rzeszów 2008 - łącznie 3 tys. egzemplarzy. Trzecie wydanie rozszerzone do nabycia w niektórych punktach sprzedaży książek w Bieszczadach.


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »