START arrow PUBLIKACJE arrow GALICYJSKIE FAJKI GLINIANE
GALICYJSKIE FAJKI GLINIANE Drukuj Poleć znajomemu


Wydawnictwo "Abres"
Rzeszów 1993

Moja prawdziwa przygoda fajkowa rozpoczęła się w 1989 r., kiedy to w trakcie uczestniczenia w komisji szkolnej, przeprowadzającej egzamin maturalny z historii i geografii - kiedy jeszcze byłem nauczycielem w leskim liceum, dowiedziałem się, że na jednej z posesji w Lesku podczas wykonywania wykopu pod rurę wodociągową natrafiono na dużą liczbę fajek glinianych. Po skończonym w tym dniu egzaminie, w garniturze i pod krawatem poszedłem w to miejsce i zacząłem zbierać owe fajki. Później wracałem do tego miejsca przez wiele dni. Z pomocą przyszli mi także uczniowie LO w Lesku.

W sumie moim "łupem" padło 350 fragmentów i kilkanaście całych fajek. Pochodziły bez wątpienia z żydowskiego sklepu, który uległ spaleniu 25 kwietnia 1886 r., kiedy to pożar strawił 134 domy. Ludzie uprzątnęli spaleniska i w miejscu dawnych domów zbudowali nowe. Najczęściej resztki z rumowiska trafiały na działki na zapleczach domów. Na jedno z nich trafiły wspomniane fajki, by po ponad stu latach znów stać się przedmiotem czyjegoś zainteresowania.

Był to na tyle liczny i reprezentatywny zbiór, że postanowiłem napisać tę książeczkę jako swoiste pokłosie zarówno moim fajczanych wykopalisk, jak też penetracji wielu różnych i cennych dokumentów. Jako że fajki gliniane odchodzą coraz bardziej w zapomnienie, warto dowiedzieć się co nieco o ich historii, sposobie wytwarzania czy rodzajach i zobaczyć je na ilustracjach, którymi opatrzyłem tekst.

Książka z uwagi na ograniczony krąg odbiorców ukazała się w nakładzie 1 tys. egzemplarzy i nakład został wyczerpany.


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »