START arrow PUBLIKACJE arrow MIĘDZY ŻUKOWEM A OTRYTEM
MIĘDZY ŻUKOWEM A OTRYTEM Drukuj Poleć znajomemu


Oficyna Wydawnicza APLA
Krosno 2003

Teren ten jest szczególny, bowiem od dawien dawna dzieliły go granice. Wpierw między Ziemią Sanocką i Starostwem Samborskim, potem między powiatami: leskim i samborskim, później między dobrami Kmitów i królewszczyznami, wreszcie między Generalną Gubernią i ZSRR, a następnie między Polską i ZSRR. Po 1951 r. ziemie te wróciły do Polski zupełnie wyludnione i właśnie na nich niemal od podstaw dokonywało się ponowne zasiedlanie, w części przez repatriantów z Sokalszczyzny, w znikomej też części przez dawnych miesz-kańców, powracających z ZSRR lub z tzw. ziem odzyskanych.

Książkę tę napisałem dawno temu. Odleżała w szufladzie chyba z piętnaście lat. Jakoś tak nie spieszno mi było z jej publikacją. Potem pomyślałem: skoro już jest, to niech zajmie się nią wydawca. Inspiracją do jej napisania była dość prozaiczna historia. Odszukała mnie - jeszcze gdy mieszkałem w Lesku - Nancy Giaretti z USA, której dziadek Antoni Potocki wyemigrował z Polany. Postanowiłem pomóc jej w zgromadzeniu materiałów do historii Polany. Tak przy okazji ocierałem się także o sąsiednie miejscowości i znajdywałem powiązania między szlacheckimi zaściankami.

W książce, potraktowanej przewodnikowo, piszę o tym wszystkim, co warunkowało specyfikę tej części Bieszczadów, opisuję miejscowości na tym terenie, zachęcając Czytelnika do zgłębienia wiedzy i penetracji miejsc, wskazanych w niniejszym opracowaniu.

Nakład wyczerpany.

 


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »