START arrow PUBLIKACJE arrow PORADNIK FILMOWCA AMATORA
PORADNIK FILMOWCA AMATORA Drukuj Poleć znajomemu


Wydawnictwo CARPATHIA
Rzeszów 2004

Z robieniem filmu jest tak samo jak z władaniem danym, choćby nawet ojczystym, językiem. Bez znajomości słów i gramatyki nigdy nie będziemy umieli się nim posługiwać poprawnie, nie mówiąc już, że doskonale. Jako że wielu spośród nas nabyło już kamery albo wkrótce stanie się ich właścicielami i jak sądzę stanie przed wyzwaniem nakręcenia swojego pierwszego filmu, niejako wychodząc naprzeciw i w trosce o dobro szeroko rozumianej kinematografii Andrzej Potocki popełnił ten poradnik.

Nie jest on na pewno instrukcją obsługi kamery, bo, jak twierdzi autor, ta stała się lub stanie własnością potencjalnego filmowca po nabyciu kamery. Natomiast jest to z całą pewnością przewodnik po meandrach i niuansach trudnej sztuki filmowej. Autor w lapidarny i zrozumiały dla każdego sposób na kartach tej książeczki roztrząsa wszystkie zagadnienia pojawiające się w trakcie tworzenia filmu. Wyposaża filmowca amatora w niezbędny słownik terminów filmowych, tłumaczy i objaśnia pojęcia, zwraca uwagę na najczęściej popełniane błędy i nawet przytacza fragment scenariusza! Całość została opatrzona sympatycznym rysunkami Agnieszki Dziamy, które częstokroć w zabawny sposób ilustrują wskazówki A. Potockiego.

To także doskonała pozycja dla studentów kierunków dziennikarskich oraz dla miłośników dziennikarstwa telewizyjnego. Może okazać się przydatna w trakcie praktyk, jak również mobilizować do bardziej uważnego oglądania telewizji pod kątem warsztatu. K.F.


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »