START arrow PUBLIKACJE arrow BIESZCZADZKIMI I BESKIDZKIMI ŚLADAMI KAROLA WOJTYŁY
BIESZCZADZKIMI I BESKIDZKIMI ŚLADAMI KAROLA WOJTYŁY Drukuj Poleć znajomemu
Wydanie II rozszerzone
Wydawnictwo Carpathia
w Rzeszowie
Rzeszów 2011

 Nigdy nie spotkałem osobiście księdza Karola Wojtyły, a jednak nasze drogi wiele razy skrzyżowały się w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Chodziliśmy po tych samych szlakach i ścieżkach. Piliśmy wodę z tych samych górskich strumieni. Może nawet kąpalismy się w tej samej baduni...
Ksiądz Karol Wojtyła, także jako kradynał, dwadzieścia razy turystycznie bywał w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, począwszy od 1952 r. Był jednym z pierwszych, którzy po II wojnie światowej przeszli jako turyści czerwonym szlakiem beskidzkim. To stąd, przerywając swój urlop, w lipcu 1978 r. wyjechał do Rzymu na konklawe...
Ta książka opowiada o wszystkich Jego bieszczadzko-beskidzkich wędrówkach i związanych z nimi miejscach.

Z czwartej strony okładki

Jan Paweł II w osobistym liście do Andrzeja Potockiego napisał: Bardzo dziękuję za ofiarowaną mi książkę "Bieszczadzkimi śladami..." napisaną przez Pana. Z zainteresowaniem przeczytałem ją w całosci, wspominając opisane w niej moje wakacyjne wędrówki po tych pięknych okolicach. Tamto wydanie nosiło tytuł "Bieszczadzkimi śladami Karola Wojtyły" (Muzeum Regionalne PTTK w Brzozowie, Brzozów 1992) i dzięki dr Wandzie Półtawskiej trafiło do rąk Ojca Świętego. Ta najnowsza publikacja, po raz drugi wydana przez Wydawnictwo Carpathia (pierwsze wydanie Rzeszów 2005), jest znacznie rozszerzona i stanowi całościowe kompendium wiedzy o bieszczadzko-beskidzkich perygrynacjach księdza, biskupa i kardynała Karola Wojtyły.

Kiedy sięgniesz po książkę "Bieszczadzkimi i beskidzkimi śladami Karola Wojtyły", sięgniesz po części także po przewodnik po karpackich trasach Karola Wojtyły, Największego Człowieka Wszechczasów, który penetrację Bieszczadów rozpoczynał w 1952 roku. Za pośrednictwem tej książki idziesz tam, gdzie i on bywał, chronologicznie i w usystematyzowany sposób. Idziesz wyposażony przez autora tej publikacji w całą potrzebną wiedzę o wielu z miejsc, do których dotarł i On, a częstokroć o których, jak na przykład o Jeziorkach Duszatyńskich, zachował do ostatnich chwil ziemskiej wędrówki dobre wspomnienie. Wspomnienie jakże cenne wtedy, gdy nadmiar obowiązków, kłopoty ze zdrowiem i trudności w poruszaniu się uniemożliwiały powrót do młodzieńczych eskapad.

Może dlatego niedługo przed śmiercią Jan Paweł II powiedział, że chciałby odwiedzić jeszcze dwa miejsca - obydwa w Bieszczadach. To drugie miejsce, po Jeziorkach Duszatyńskich, to zapewne położona w Beskidzie Niskim Rudawka Rymanowska, w której sześciokrotnie przebywał w latach 70. XX w. i w której będąc, otrzymał telegram o śmierci Pawła VI. Stąd pojechał na konklawe, a siedemdziesiąt dni później został papieżem. Fakty dotyczące beskidzkich pobytów wówczas już kardynała Karola Wojtyły w Beskidzie Niskim zostały w całości odtworzone przez autora, bo jak do tej pory były one trzymane w tajemnicy i nie opisał ich nawet ks. A. Boniecki w "Kalendarium życia Karola Wojtyły".

W drugiej część książki A. Potocki zamieścił informacje z okresu pontyfikatu, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które wiązały postać Jana Pawła II z województwem podkarpackim. Znalazło się tutaj omówienie pielgrzymek do Ojczyzny, zestawienie wszystkich wygłoszonych w Podkarpackiem homilii i przemówień, biografie beatyfikowanych rodem z Podkarpackiego, a nawet kilka anegdot z życia ks. K. Wojtyły. Do książki dołączono indeks miejscowości, który ułatwia poruszanie się zawartych w niej informacjach.

W obliczu wielu nowości wydawniczych poświęconych śp. Janowi Pawłowi II, ta, autorstwa Andrzeja Potockiego, wydaje się być szczególnie cenna, bo przybliża postać Ojca Świętego przez pryzmat naszej małej Ojczyzny, które była także Jemu szczególnie bliska. Książka A. Potockiego jest swoistym hołdem złożony niestrudzonemu Wędrowcowi przez autora, którego pierwsza publikacja pt. "Bieszczadzkimi śladami Karola Wojtyły" dotarła do papieża Jana Pawła II i stała się pretekstem do złożenia autorowi podziękowań. Jest także bez wątpienia niezwykłym darem w roku Beatyfikacji Jana Pawła II, który wskazuje na szczególne związki łączące Tego Wspaniąłego Człowieka i Duszpasterza z magicznymi krainami naszej podkarpackiej ziemi.

(kapot)

Wydanie I Wydawnictwo Carpathia Rzeszów 2005


 
« poprzedni artykuł