START arrow PUBLIKACJE arrow KSIĘGA LEGEND KARPACKICH
KSIĘGA LEGEND KARPACKICH Drukuj Poleć znajomemuWydawnictwo Carpathia
Wydanie IV
Rzeszów 2016

To wyjątkowa książka, bowiem w całej swojej rozciągłości objęła świat legend pogranicza kulturowego Bieszczadów, Beskidu Niskiego, Czarnohory i Gorganów. Na styku kultur i granic między nimi przez wieki powstawały opowieści, którymi tłumaczono zjawiska niezwyczajne, takie, które umykały codzienności i wymykały się zdroworozsądkowemu pojmowaniu przez ówczesnych otaczającej rzeczywistości. Ale to nie tylko dokumentacja mentalności społeczności Bojków i Łemków, to także solidny etnograficzny rys tego, co bezpowrotnie przepadło w pożodze dziejów.
Trzeba pamiętać, że ta księga ocala od zapomnienia pejzaż kulturowy Bieszczadów i Beskidu Niskiego, bowiem autorowi udało się dokonać rzeczy na wskroś niemożliwej – zapisania tradycji, która wśród niepiśmiennych Bojków przekazywana była tylko w wersji ustnej z pokolenia na pokolenie.
W karpackich legendach każdy znajdzie coś dla siebie, bo wbrew częstokroć bajkowej otulinie kryją one w sobie mądrości życiowe i sentencje uniwersalne, ważne w ów czas i ważne także dzisiaj. W legendach zapatrzeć się można w świat, który współcześni pomijają w swoich rozważaniach, bo wydaje się niemodny i zabobonny, ale przecież każdy z nas miewa wątpliwości i bywa, że jego wiara w moc np. święconej wody staje ponad racjonalnym, popartym wieloma dowodami przekonaniem, że taka woda cudów czynić nie może.
Dlatego warto sięgnąć do „Księgi legend karpackich” i zapomnieć się w przeżywaniu doczesności na wzór tych, którzy na swój sposób uczynili z legend swoją drugą po chrześcijaństwie religię.

(kapot)


      

null
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »