START arrow PUBLIKACJE arrow NATCHNIENI BIESZCZADEM
NATCHNIENI BIESZCZADEM Drukuj Poleć znajomemu

ANTOLOGIA POEZJI
Wydanie I
Wydawnictwo LIBRA
Rzeszów 2008
Wybór i opracowanie: Andrzej Potocki

                                

 

        Piękno, lapidarność i celność myśli, która chce uchwycić moment nabrzmiałego sensu… Ale wszakże nie tylko. To książka, która mogła zdarzyć się tylko tutaj i teraz, bo ktoś wybrawszy to miejsce i ten czas, pozwolił jej zaistnieć. I stało się.
Spośród wielu piszących i wiele piszących Andrzej Potocki, wybrał tych, którzy weszli do znakomitego zbioru poezji poetów, w których Bieszczad wyrył swój nieodwracalny ślad. Takiej antologii jeszcze nie było i zapewne długo nie będzie, bo jest ona swoistego rodzaju dokumentacją twórczości artystów, którzy w Bieszczadzie mieszkali lub nadal w nim mieszkają. I nie tylko artystów słowa, jako że w antologii znalazły się prace 28 artystów parających się rzeźbą i malarstwem. A tych, którzy podzielili się swoim słowem z nami, potrzebującymi nie tylko chleba powszedniego, w poczet antologii wliczonych zostało 35.
I weszli do antologii także ci, którzy nigdy nikomu nie zdradzili, że tak na marginesie, poza trudem dnia codziennego parają się poezją, jak choćby Rysiek Krzeszewski zwany Prezesem, ale także ci, którzy z poezji żyją – Rysiek Szociński czy Janusz Szuber. W tej księdze nie mogło zabraknąć poezji ks. Myrona Michaliszyna, tutejszego, ale i tych, którzy swój czas dzieją między artyzm słowa i artyzm materii, jak choćby Zdzicho Pękalski czy Zbigniew Zamołojko.
„Natchnieni Bieszczadem” to niezwykły dokument słowa i sztuki Bieszczadów. Jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny. Dlatego warto sięgnąć po tę publikację i zagłębić się w tajemnicę Bieszczadem malowanej poezji.

Katarzyna Fornal

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »