START arrow PUBLIKACJE arrow ŚLADAMI CHASYDZKICH CADYKÓW W PODKARPACKIEM
ŚLADAMI CHASYDZKICH CADYKÓW W PODKARPACKIEM Drukuj Poleć znajomemu

Wydanie I
Wydawnictwo CARPATHIA
Rzeszów 2008
 

                                

 

Chasydzi są najprawdziwszymi
„miłośnikami Boga,
czasami szalonymi w swej miłości”.
Enzo Bianchi

Jest to niewątpliwie kompendium wiedzy o historii chasydów w Podkarpackiem. W autorskim wstępie do publikacji Andrzej Potocki napisał: Cadycy, jak się okazuje, rezydowali na różnej przestrzeni czasowej w 44 miastach obecnego województwa podkarpackiego. Na 10 cmentarzach żydowskich znajdują się nad ich grobami ohele. Każdego roku ich mogiły na terenie naszego województwa odwiedza kilkanaście tysięcy chasydów. Każdego roku coraz więcej.
Jednakże ta książka to nie tylko statystyka, chociaż zapewne bez niej nie udałoby się udokumentować tego, co pozostało po regionalnym chasydyzmie. Ta książka to przede wszystkim bardzo wnikliwe studium obecności chasydów w miejscowościach naszego regionu i tego, co udało się ocalić bądź co ocalało po Holocauście. To przewodnik z bardzo wnikliwą analizą istoty tego nurtu judaizmu tradycyjnego, który w nowatorski i do czasu jego powstania niespotykany sposób poszukiwał nowych dróg służby Bogu.
Publikację wzbogaciły liczne fotografie i grafiki, niejednokrotnie unikatowe, oraz urokliwe i naznaczone ponadprzeciętną mądrością przypowieści chasydzkie. Znaleźć tutaj można także tłumaczenia niektórych inskrypcji z żydowskich macew. Na końcu zamieszczone zostały zdjęcia prac znanych artystów, którzy natchnienia i tematyki swoich dzieł szukali w specyficznym i magicznym świecie chasydów, oraz fotografie Waldemara Sosnowskiego ze współczesnych pobytów chasydów w Podkarpackiem. Dodatkowo publikacja wyposażona jest w słownik podstawowych terminów i znaczeń oraz indeks cadyków.
Wszystkie te elementy stanowią o wyjątkowości tego wydawnictwa, które zapewne zasili kanon podstawowych publikacji o Żydach.

Katarzyna Fornal

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »