START arrow AKTUALNOŚCI arrow AKTUALNOŚCI arrow KAPLICZKA PAMIĘCI JUŻ W SPRZEDAŻY
KAPLICZKA PAMIĘCI JUŻ W SPRZEDAŻY Drukuj Poleć znajomemu
Ta książka powstała, abyśmy nie przeszli obojętnie obok kapliczki pamięci stojącej nieopodal Atamanii Bieszczadzkiej Ryśka Szocińskiego w Cisnej.
I żebyśmy nie zapomnieli o wszystkich tych, którzy przed nami uwikłani w Bieszczad odeszli na połoniny Wszechmogącego. Jest ona swoistego rodzaju lapidarnym zapisem ich drogi po tym łez padole, raz bardzo skromnej, ale też i niekiedy błyszczącej wieloma dokonaniami. Wszyscy oni zapisali się na trwale w życiorysie bieszczadzkiej ziemi i jako tacy przejdą do historii tego zapomnianego niegdyś przez Boga zakątka świata. Zapisali się trwale i dobrze, bo jak we wstępie napisał Andrzej Potocki, jeżeli w całym ich życiu zdarzył się tylko jeden dobry uczynek, ich życie miało sens.
Lektura tej publikacji to także lekcja życia, bo to ono pisze najbardziej wyszukane scenariusze, takie, których nigdy nie wymyśliłby nikt z nas. To również lekcja pokory, przestrogi, ale i nostalgii za czasem, który już nie może powtórzyć się w teatrze życia.
Czytajmy więc o nich i przybywając w Bieszczad, zapalmy znicz pod Kapliczką pamięci w Cisnej. Ten znicz jest bowiem jak największy dar – pamięci o tych, których ślady na bieszczadzkiej ziemi zatarł już czas. Niechaj w tym skromnym geście odżyją na nowo, a ich imiona czy pseudonimy brzmieć będą magią gór, z którymi połączyła ich miłość aż po kres dni.
 
Katarzyna Potocka
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »