START arrow AKTUALNOŚCI arrow AKTUALNOŚCI arrow KOLEJNE WYRÓŻNIENIE DLA ANDRZEJA POTOCKIEGO
KOLEJNE WYRÓŻNIENIE DLA ANDRZEJA POTOCKIEGO Drukuj Poleć znajomemu
"Zasłużony dla Kultury Polskiej"Miło nam poinformować, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego doceniając niepodważalny wkład w upowszechnienie historii, etnografii, dziedzictwa kulturowego oraz aktywności kulturalnej mieszkańców województwa podkarpackiego nadał Andrzejowi Potockiemu odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Z wnioskiem wystąpiło Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” z Rzeszowa.

Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawana jest osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. To wyróżnienie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadaje za szczególne zasługi położone w działalności społecznej stanowiącej istotny wkład w rozwój literatury, teatru, fotografii, malarstwa i innych dziedzin kultury.
Przypomnijmy zatem dotychczasową działalność Andrzeja Potockiego w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego:
Andrzej Potocki z wykształcenia jest historykiem i animatorem kultury, jednak przez ostatnie niemal dwadzieścia lat z powodzeniem uprawia zawód dziennikarza reportażysty w telewizji publicznej.
Swoją działalność kulturalną rozpoczynał w Bieszczadach. W 1974 r. był inicjatorem i założycielem Klubu Popierających Poezję, który skupiał młodzież szkolną uczącą się w Liceum Ogólnokształcącym, Technikum Leśnym i Technikum Hodowlanym w Lesku. Wraz z młodym ludźmi przygotowywał i wystawiał spektakle teatralne, także plenerowe. Wśród największych osiągnięć prowadzonego przez niego klubu jest bez wątpienia Złota Jodła w 1975 r. na Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach oraz Brązowa Jodła w 1977 r. na kolejnej edycji tegoż festiwalu. W ramach działalności klubu jako uznany recytator (nagrodzony m.in. Złotym Lemieszem w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim im. Juliana Przybosia) przygotowywał młodych recytatorów do konkursów regionalnych, wojewódzkich i centralnych. Dwaj spośród jego wychowanków – Jacek Wojciechowski i Andrzej Franczyk – ukończyli Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie i dzisiaj są aktorami Teatru Ludowego w Krakowie. Klub Popierających Poezję działał do 1981 r.
W latach 1976-1982 był dyrektorem Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku. W tym okresie BDK był najprężniej działającym domem kultury w dawnym województwie krośnieńskim – rocznie organizowano tutaj średnio 270 imprez kulturalnych. Jako dyrektor BDK w 1977 r. w leskiej synagodze urządził Galerię Sztuki, tym samym chroniąc ten zabytek przed dalszą degradacją. Galeria „Leska Synagoga” działa do dzisiaj i jest miejscem prezentacji prac artystów profesjonalnych i amatorów z całego województwa podkarpackiego. W sezonie (od maja do końca września) odwiedza ją średnio około 10 tys. osób.
W 1977 r. zainicjował i założył Bieszczadzką Grupę Twórców skupiającą mieszkających na terenie Bieszczadów artystów amatorów. Dla nich organizował plenery malarskie i rzeźbiarskie oraz konsultacje warsztatowe, stwarzając im tym samym możliwość prezentacji dorobku artystycznego i poznania tajników obranej dziedziny sztuki.
Od lat jest czynnym pisarzem i publicystą. W swoim dorobku publicystycznym ma dwadzieścia pięć tytułów książek i tomików poezji, w tym ośmiokrotnie już wydawaną „Księgę legend i opowieści bieszczadzkich” (Kraków 1990, Rzeszów 1995, Lesko 1998, 2000, 2002, 2003, Rzeszów 2006, 2008) i pięciokrotnie wznawiane „Madonny bieszczadzkie” (Lesko 1990, Rzeszów 1992, rozszerzone - Rzeszów 1996, Lesko 2001, Warszawa - Rzeszów 2008 – dwujęzyczne). Ponadto opublikował: „Bieszczadzkie Sanktuarium Maryjne w Jasieniu” Warszawa 1990, „Bieszczadzkimi śladami Karola Wojtyły” Brzozów 1991, „Dusiołki co one są w Bieszczadach” (Lesko 1990, Rzeszów 1992, 2008), „Galicyjskie fajki gliniane” Rzeszów 1993, „Listy o miłości” (Rzeszów 1993, Warszawa 2011), „Podkarpackie judaika” Brzozów 1993, „Od źródeł Sanu do Otrytu” Brzozów 1993, „Żydzi rymanowscy” Krosno 2000, „Bieszczadzkie losy. Bojkowie i Żydzi” Krosno 2000, „Wokół bieszczadzkich zalewów” Krosno 2001, „Między Otrytem i Żukowem” Krosno 2002, „Księga legend i opowieści beskidzkich” Lesko 2003, „W dolinie górnego Wisłoka” Krosno 2004, „Majster Bieda czyli zakapiorskie Bieszczady” Rzeszów 2004, rozszerzone - Rzeszów 2005, znacznie rozszerzone - Rzeszów 2008, wydanie IV Rzeszów 2010, „Żydzi w Podkarpackiem” Rzeszów 2004, „Poradnik filmowca amatora” Rzeszów 2004, „Bieszczadzkimi i beskidzkimi śladami Karola Wojtyły” Rzeszów 2005, „Księga legend karpackich” Rzeszów 2006, znacznie rozszerzone - Rzeszów 2010, „Legendy łemkowskiego Beskidu” Rzeszów 2007, „Bieszczadzkie Judaica” Rzeszów 2007, „Przystanek Bieszczady” (Rzeszów 2008, 2011), „Śladami chasydzkich cadyków w Podkarpackiem” Rzeszów 2008, „Kapliczka pamięci” Rzeszów 2009, „Słownik biograficzny Żydów z Podkarpackiego” Rzeszów 2010, „Legendy i opowieści ziemi dydyńskiej” Rzeszów 2010.
Jego teksty znajdują się także w publikacjach zbiorowych: „Z Karolem Wojtyłą wędrowanie po Polsce” Warszawa 2002 i „Jak robi się film górski” Lądek Zdrój 2002, „Tradycja i historia regionów we współczesnej literaturze polskiej i słowackiej” Krosno 2005, „Rymanów Zdrój dawniej i dziś” Krosno 2006 oraz w albumach: „Bieszczady” Olsztyn 1999, „Lesko” Lesko 2001, „Powiat liski na starej pocztówce” Krosno 2002, „Iwonicz sprzed lat” Rzeszów 2005, „Zapomniane Bieszczady” Krosno 2005 i 2006, „Beskid Niski” Rzeszów 2005, „Solina” Rzeszów 2005, „Podkarpacie” Rzeszów 2006, „Bieszczadzkie przypadki Jędrka Wasielewskiego Połoniny” Rzeszów 2007, Antologia „Erotyki” Warszawa - Rzeszów 2008, Antologia „Dla Matki” Warszawa - Rzeszów 2008, „Bieszczady z nieba” Krosno 2009. W tej chwili przygotowuje do druku „Monografię herbowych rodów Potockich”, która jest efektem ponad 40-letnich badań naukowych i zbierania informacji źródłowych, także na podstawie licznej korespondencji z przedstawicielami wszystkich rodów Potockich.
Jest również inicjatorem i redaktorem pierwszej tego typu i jednej z najcenniejszej dla regionu Bieszczadów publikacji pt. „Natchnieni Bieszczadem. Antologia poezji”, która ukazała się w 2008 r. W tej zbiorowym wydaniu znalazły się wiersze ponad 30 poetów profesjonalnych i amatorów oraz około 20 ilustracji prac artystów malarzy i rzeźbiarzy związanych z Bieszczadami.
Pisze także do prasy regionalnej i ogólnopolskiej oraz realizuje materiały filmowe dla telewizji publicznej, w której ukazało się ponad czterysta jego filmów, reportaży i felietonów.
W swoich publikacjach książkowych i filmowych preferuje przede wszystkim tematykę bieszczadzką, ale zajmuje się także historią regionalną społeczności żydowskiej i ruskich grup etnicznych, zamieszkujących Podkarpacie.
Od kilku lat w ramach cyklu telewizyjnego pt. „Niezwykli” prezentuje i promuje sylwetki twórców amatorów, przyczyniając się tym samym do popularyzacji amatorskiego ruchu artystycznego działającego w województwie podkarpackim. W cyklicznym programie pt. „Książki nasze powszednie” przedstawia autorów oraz wydawnictwa działające w Podkarpackiem i publikujące książki związane z tym regionem.
Za swoje zaangażowanie w promowanie kultury i dziedzictwa kulturowego regionu otrzymywał nagrody i wyróżnienia. Jest laureatem nagrody głównej w 2000 r. im. Franciszka Kotuli za publikacje dotyczące Bieszczadów i nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego w 2006 r. za całokształt twórczości oraz nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury w 2010 r. Został również laureatem nagrody „Dziennikarz Roku 1990”, laureatem I i dwóch II nagród za reportaże na I (1996 r.), III (2000) i VI (2001) Przeglądzie i Konkursie Dziennikarskim Oddziałów Terenowych TVP. Jego filmy wyróżniono na międzynarodowych festiwalach: VI Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym i Radiowym dla Mniejszości Narodowych „Mój rodzinny kraj”, Użgorod 2004 - (Ukraina) za film „Przepadła moja Łemkowyna” oraz w 2005 r. na XI Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi za film „...i żeby wilk był syty i owca cała”.
W 2012 r. wspólną decyzją Ambasady Izraela w Warszawie, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Funduszu Michaela Traisona dla Polski, Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego został laureatem dyplomu honorowego „Chroniąc Pamięć” za zasługi dla ochrony dziedzictwa społeczności żydowskiej. Ma na swoim koncie 7 książek oraz 26 filmów poświeconych tej tematyce. Dwa jego filmy: „Galicyjskie judaica” oraz „21 Adar w Leżajsku”, TVP przekazała do Steven Spielberg Jewish Film Archive w Jerozolimie.
(kapot)
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »