START arrow PUBLIKACJE arrow ZAGINIONY ŚWIAT BIESZCZADZKIEGO KRESU
ZAGINIONY ŚWIAT BIESZCZADZKIEGO KRESU Drukuj Poleć znajomemuWydanie III znacznie poszerzone
Wydawnictwo Książkowe Carpathia
Rzeszów 2017
 
(poprzednie wydania 2013, 2015)
 
Takiej publikacji, na którą składa się 5 monograficznych opracowań nacji zamieszkujących Bieszczady do II wojny światowej, jeszcze nie było. Jej wartość jako dokumentu historycznego i etnograficznego wzbogaca ponad 180 zdjęć i fotografii, w znacznej części nigdy dotąd niepublikowanych.  Bez wątpienia „Zaginiony świat bieszczadzkiego kresu” jest kopalnią wiedzy o Bieszczadach do połowy XX wieku, ale także ciekawą opowieścią snutą z właściwą dla Andrzeja Potockiego lekkością i przejrzystością. Pozwala czytelnikowi wniknąć w bieszczadzką Bojkowszczyznę, zagłębić się w magię codzienności tutejszych Żydów, zajrzeć do zaścianka szlachty zagrodowej, odkryć niemieckie ślady na bieszczadzkim pograniczu i wreszcie powędrować z cygańskim taborem. Swoistym novum jest pierwsze do tej pory jednorodne opracowanie dotyczące bieszczadzkich losów szlachty zagrodowej i Cyganów. A tak o książce tej pisze sam autor:
Tamte Bieszczady to moja przepadła Atlantyda, którą już nikt i nigdy nie zdoła się wskrzesić ani nawet opowiedzieć, bo nie staje słów, żeby opisać ludzką wiarę i nadzieję, radość i smutek, miłość i udrękę, przywiązanie do ojcowizny i ból umierania z ręki kata, co jeszcze do wczoraj był sąsiadem.
W tym zaginionym świecie żyli obok siebie, ale przecież razem, ruscy górale zwani Bojkami, Żydzi, wśród których przeważali chasydzi, polska szlachta zagrodowa, osadnicy niemieccy gospodarujący tu na roli od siedmiu pokoleń i Cyganie mieszkający na obrzeżach wsi. I każdy z nich był tutejszy, czyli swój.
Wydawało się, że ten Bieszczad był tak bardzo nic nieznaczącym w historii narodów, a jednak upomniano się o niego morzem przelanej krwi i łuną pożarów palonych wsi. I nie masz komu odmówić nad tysiącami mogił przodków вічная паміеть…, …

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »