START arrow AKTUALNOŚCI arrow AKTUALNOŚCI arrow Bieszczadzka trylogia Andrzeja Potockiego
Bieszczadzka trylogia Andrzeja Potockiego Drukuj Poleć znajomemu
W 2015 roku ukazała się kolejna książka Andrzeja Potockiego pt. „Dzikie pola socjalizmu, czyli kowbojskie Bieszczady”. Jednocześnie wznowiono dwie wcześniejsze książki tego autora: „Zaginiony świat bieszczadzkiego kresu” i „Majster Bieda, czyli zakapiorskie Bieszczady”. Razem z nowo wydaną tworzą swoistą trylogie bieszczadzką.

Więcej o tych książkach w dziele PUBLIKACJE


"Zaginiony świat bieszczadzkiego kresu" jest uporządowanym opracowaniem losów bieszczadzkich nacji zamieszkujących ten region do końca II wojny światowej. To rzecz o Bojkach, najliczniejszej i dominującej w tutejszym krajobrazie kulturowym bieszczadzkiej grupie etnicznej, o bieszczadzkich Żydach, o polskiej szlachcie zagrodowej, która w tej książce doczekała się pierwszego tak obszarnego opracowania, podobnie jak społeczność niemiecka osiadła tutaj w czasach józefińskich i wysiedlona wraz z poczatkiem okupacji hiterlowskiej oraz społeczność tutejszych Cyganów. Publikacja ta jest bez wątpienia jedynym encyklopedycznym opracowaniem wiedzy o bieszczadzkiej różnorodności etnicznej, którego wartość edukacyjną i naukową wzmacnia znakomita dokumentacja fotograficzna, w znacznej części nigdy dotąd niepublikowana. 

"Majster Bieda, czyli zakapiorskie Bieszczady" to bez wątpienia kultowa książka o ludziach, którzy wykreowali współczesny wizreunek Bieszczadów. Pozycja ta doczekała sie już pięciu wydań i cieszy się wciąż bardzo dużym zainteresowaniem. Jest to swoistego rodzaju zbiór opowieści o najbarwniejszych postaciach bieszczadzkiego krajobrazu kulturowego, tych, którzy stali się nośnikiem filozofii zakapiorstwa postrzeganego jako szczególnego rodzaju umiłowanie dla wolności absolutnej, czasem bardziej bolesnej niż radosnej. 27 zakapiorów, w tym tytułowy Majster Bieda, czyli Władek Nadopta, przyjaciel Wojtka Belona z Wolnej Grupy Bukowina, Krzysiek Bross, syn Wiktora Brossa, znakomitej sławy kardiologa, Lutek Pińczuk z Chatki Puchatka na Połoninie Wetlińskiej czy też Michał Giercuszkiewicz, perkusita i przyjaciel Ryśka Riedla z zespołu DŻEM, ale też jedna zakapiorka - Zosia Komedowa Trzcińska - żona znakomitego polskiego kompozytora Krzysztofa Komedy Trzińskiego. To książka dla poszukiwaczy mocnych wrażeń i buszujących w historii opowiadanej przez pryzmat ludzkich przeżyć.

(kapot)

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »