START arrow PUBLIKACJE arrow POLSKO-RUSKI BESKID
POLSKO-RUSKI BESKID Drukuj Poleć znajomemu


Wydawnictwo i Księgarnia Libra PL
Rzeszów 2017

Łemkowski Beskid jest zaczarowaną krainą, krainą magiczną, w której od ponad pół wieku przegląda się tylko cisza i pamięć o tych, co przed nami wydeptali ścieżki tamtego skrawka ziemi. I żal, że nie ostał się prawie nikt, kto by chciał opowiedzieć, jak to drzewiej bywało. Tak niewiele pozostało, bo wraz z tymi, co przeminęli, odeszło wszystko to, co wyznaczało rytm ich codziennego życia. Tym cenniejsza wydaje się być publikacja Andrzeja Potockiego, która sięga po najbardziej niezbadaną sferę tamtego ludzkiego jestestwa - łemkowskie legendy. Próba ocalenia tej cząstki tamtej społeczności powiodła się znakomicie. A dla tych, co jeszcze wątpią w wartość tej publikacji, przytaczam fragment tekstu autora:

Opowieści z łemkowskiego Beskidu powstały, kiedy w tej części Podkarpacia solą ziemi byli Łemkowie, ale także Dolinianie, Pogórzanie i Zamieszańcy. Tutejsi pośród tych ruskich grup etnicznych byli wtedy Polacy i Żydzi. Wszyscy oni żyli wspólnie, a jednak po swojemu. Z tej wielokulturowości powstała wielobarwna tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, a z nią legendy i opowieści. W tej książce znajdziecie ich aż 175, w tym kilkadziesiąt dotąd niepublikowanych w moich opracowaniach. Przemierzyłem dzięki nim szmat różnych gościńców od Przełęczy Łupkowskiej aż po Krynicę. Zaprawdę warto było...
Legendy rodem z łemkowskiego Beskidu pojawiają się na rynku wydawniczym już po raz trzeci. Pierwszy raz wydano je w 2003 r. pt. "Księga legedn i opowieści beskidzkich". Potem pojawiły się dwukrotnie pod tytułem "Legendy łemowskiego Beskidu" (2007,2009). W najnowszym wydaniu ciekawostka: 5 legend zostało przetłumaczonych na język łemkowski!


   

Wydawnictwo BOSZ
Lesko 2003

 
Wydanie II
Wydawnictwo LIBRA
Rzeszów 2007, 2009 


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »